Veron meghódította Kolozsvárt

Selmeczi György új operája a kincses városban is színre került

Szeptember 7-én láthatta a közönség a Kolozsvári Magyar Operában Selmeczi György zeneszerző legújabb operáját. A mű ősbemutatóját januárban tartották a Miskolci Nemzeti Színházban, ahol a közönség kitörő lelkesedéssel fogadta.

Félig szcenírozott formában a produkció most átköltözött Kolozsvárra, ami azért is érdekes, mert a cselekmény ott játszódik. Az opera szövegét Hunyady Sándor Bakaruhában című novellája nyomán Szőcs Géza írta. Szabó Máté rendezése a kolozsvári nézők tetszését is elnyerte, ugyanolyan ovációval ünnepeltek, mint az ősbemutatón a miskolciak.

Második alkalommal szervezte meg a Kolozsvári Magyar Opera és a Kolozsvári Operabarátok Köre szeptember 1. és 8. között az Opera Napokat. E programsorozat részeként tekinthették meg a nézők szerdán este hét órától a Veront.

Jelenet az előadásból (fotó: Bíró István / Kolozsvári Magyar Opera)

Magával ragadó hangulatban elevenedik meg az operában 1914 őszének Kolozsvára. A zenei szövet rendkívül sokszínű. Többféle stílus szólal meg, a magyar népdaloktól kezdve a katonazenén, a korabeli tánczenén, orfeumi kuplékon, a dzsesszes elemeken át a klasszikus értelemben vett (főként Puccinit idéző) operahangzásig. Selmeczi György minden stílusban otthon van, és olyan dallamok szólalnak meg a Veronban, amelyeket a nézőknek elég egyszer meghallani, és már éneklik, dúdolják.

Az I. világháború kezdetén játszódó történet férfi főszereplője Sándor, egy bohém költő (az eredeti novellában újságíró), akit besoroznak katonának. Bakaruhát visel, amikor találkozik Veronnal, a tiszta lelkű, szépséges széki cselédlánnyal. Szerelem szövődik kettejük között, ám ennek a hazugságokra épülő kapcsolatnak nincs jövője. Sándor jelmezként használja a szürke egyenruhát, és árvafiúnak adja ki magát, aki olyan szegény, mint a templom egere. Nem mondja el a lánynak, hogy polgári származású, egy másik társadalmi osztály tagja, ráadásul éppen abba a házba jár udvarolni az Ezredes lányának, ahol Veron dolgozik. Az igazság kiderül, amikor az Ezredes családja meghívja Sándort a házukba, és Veron szolgálja fel nekik a pezsgőt. Itt találkozik össze a két szerelmes, immáron mindenki a saját ruhájában. Fény derül az időközben kialakult szerelmi háromszögre, ugyanis a házigazda lánya, Piroska is beleszeret az úri társaság nagy kedvencébe, Sándorba. A kínos helyzet Veron elutazásával zárul.

Jelenet az előadásból (fotó: Bíró István / Kolozsvári Magyar Opera)

A Kolozsvári Magyar Operában bemutatott produkció főbb szerepeit Haja Zsolt (Sándor), Covacinschi Yolanda (Veron), Balla Sándor (Ezredes), Gáspárik Szilvia (A felesége), Antal Livia (Piroska, a lányuk), Kolozsi Balázs (Raszputyin) és Herczenik Anna (Késes Laji, Paprika Jancsi, utcai énekes, fotográfus, javasasszony) énekelte.

Közreműködött a Kolozsvári Magyar Opera Zenekara és a Miskolci Nemzeti Színház Énekkara, Cser Ádám vezényletével.

Opera-Világ / Vona Ildikó
Fotók: Bíró István / Kolozsvári Magyar Opera