Átadták a Csillagóra-díjakat az Operaházban

Idén Gál Erika, Létay Kiss Gabriella, Rálik Szilvia és Oláh Zoltán részesült a rangos elismerésben

Az elismeréseket a dalszínház vezetése a Magyar Állami Operaház aktív szólistáinak megbecsülésére, tehetségük és teljesítményük értékelésére hozta létre. Az operavilágban Európa-szerte a legmagasabb kitüntetést jelenti a Kammersänger-cím – ezt a rangot ültették át a hazai szakmai életbe a magánénekeseknek odaítélhető „A Magyar Állami Operaház Kamaraénekese” címmel. A balettművészek számára alapított „A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja” cím a francia balett tradícióra kíván építeni.

Pacsay Attila zeneszerző fanfárja az első Csillagóra-est óta állandó szignálja a díjátadásnak. A dallam, amelyet a szerző kifejezetten ezekre az ünnepi pillanatokra komponált, idén Gál Erika mezzoszopránt, Létay Kiss Gabriella és Rálik Szilvia szopránénekesnőket, valamint Oláh Zoltán balettművészt hívta a színpadra, hogy átvegyék a dalszínház legrangosabb elismeréseit.

Az idei év díjazottjai: oláh Zoltán, Gál Erika, Létay Kiss Gabriella, Rálik Szilvia (fotó: Nagy Attila)
Az idei év díjazottjai: oláh Zoltán, Gál Erika, Létay Kiss Gabriella, Rálik Szilvia (fotó: Nagy Attila)

Gál Erika az idei évadban harminchat alkalommal lépett színpadra, a szezon megkoronázásaként pedig Amneris szerepében mutatkozott be az Opera és a Bartók Plusz Operafesztivál koprodukciójában színre vitt Aidában, Mohácsi János rendezésében: számára ez volt a nagy mezzoszerep premierje. Létay Kiss Gabriella a most záruló évadban harminckét alkalommal, hat operában, ebből négy nagy főszerepben állt közönség elé. Az utóbbi években a lírai szoprán karakterek egyik legihletettebb tolmácsolója. Rálik Szilvia a drámai hősnők hiteles megformálásáért kapta a díjat. Az elmúlt tíz hónapban többek közt három Richard Strauss-főszerepet énekelt, sikerrel debütált Az árnyék nélküli asszony magyarországi bemutatójának Kelmefestőnéjeként, épp így Janáček Jenůfa című operájának címszerepében is. Oláh Zoltán második alkalommal vehette át az Étoile-címet, az elismerést az alapítás évében is elnyerte. A Magyar Nemzeti Balett első magántáncosa a 2013/2014-es évadban ismét megmutatta, hogy klasszikus főszerepben és modern tánckompozícióban azonosan magas színvonalon teljesít.

Az elismeréseket Ókovács Szilveszter főigazgató, Anger Ferenc művészeti igazgató és Solymosi Tamás balettigazgató adta át a Halász Péter főzeneigazgató által vezényelt évadzáró gálaest műsorszámai között.

A díjazottak az opera és a balett számára is üzenetet hordozó szimbólumot, egy porcelán hattyút vettek át. A Herendi szobrocska valódi ezüst betéttel ellátott, art deco stílusú, antikolt keretben áll. A Kamaraénekes és az Étoile rangjelzés egy évadon keresztül illeti meg a kitüntetett művészeket – egészen a 2015-ös Csillagóra Gálaestig viselhetik a címet, amely kiemelt honoráriummal is jár.

Forrás: Magyar Állami Operaház

Fotó: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház